1. Ernst-Jan Pfauth
  2. 12 september 2012
  3. Neem een abonnement

We moeten de strijd met online domheid niet schuwen

Prinses Máxima heeft door de Amsterdamse grachten gezwommen om aandacht te vragen voor de dodelijke neurologische ziekte ALS. Je moet wel heel koninklijk zijn om met een wetsuit en badmuts weg te komen. Ik bekeek de beelden op nrc.nl, scrollde per ongeluk iets te ver naar beneden en kwam genadeloos in aanraking met het gedachtegoed van ‘bobzelf’. „Kan ze niet koningin worden en dat we die bolle hersenloze dan gewoon vergeten?” De discussie ontspoort volledig op het moment dat ‘BenOverschie’ de elfstedentochprestaties van de kroonprins in twijfel trekt. „Wat ongelooflijk flauw”, zegt de grote ‘Tsjechov’. „Toon het stempelkaartje maar”, pareert Ben. Stukje duiding van lezer tot lezer. Bedankt.

Vlak na het lezen van deze reacties begrijp ik opeens het verlangen van een nieuwe generatie webontwikkelaars die services als Branch ontwikkelen. Een digitaal equivalent van een chique etentje achter gesloten deuren. Je moet uitgenodigd worden om deel te namen aan discussies en krijgt dan goede gesprekken, met experts aan het woord. Of Svbtle, een blognetwerk als Tumblr, met het grote verschil dat je alleen mag schrijven als een ballotagecommissie je heeft goedgekeurd. App.net, ook zoiets. Een Twitter-kloon waarbij leden niet afhankelijk willen zijn van het door adverteerders betaalde Twitter en dus 50 dollar per jaar aan App.net overmaken.

Branch, Svbtle en App.net zijn plekken waar het er lief aan toegaat. Geen gekke Bob of Ben, die hun frustraties zonder interpunctie onder je neus wrijven. Maar inhoud. Inhoud!

En heel veel witte mannen. 81 procent bij Svbtle en 88 procent bij App.net, ontdekte een blogger. Sommige van die mannen bloggen over hoe ‘verfrissend’ app.net is, een ‘schoner ecosysteem’ zonder ‘kakkerlakken’.

Je kan het ook ‘gated communities’ noemen. Ze sluiten mensen buiten die altijd al buitengesloten worden. Als je elke service voor de elite van het web bouwt, zullen zij de structuren van de nieuwe wereld altijd bepalen. Natuurlijk, je hebt geen last van bobzelf, maar je creëert wel een bubbel voor jezelf.

Ik ben er nog niet uit. De discussies op Branch maken me gelukkig, maar de exclusiviteit voelt koloniaal aan. Het schitterende aan het web is dat mensen die geografisch of financieel minder bedeeld zijn toch hun kennis kunnen delen. Open netwerken moeten kunnen werken. In de fysieke wereld geven we toch ook niet zomaar op als een gemeenschap niet helemaal lekker loopt?

Bij veel blogs wordt een reactie als die van bobzelf door verstandige bezoekers weggestemd of ondergesneeuwd. In plaats van je achter de muur van een gated community te verschuilen, kan je beter een slimme reactie recht onder die van bobzelf plaatsen. Als de prinses in de grachten durft te zwemmen, durf jij de strijd met online domheid toch wel aan?