Twee jaar geleden verhuisde een van mijn beste vrienden, Edial Dekker, naar Berlijn. Na de klap, zijn er nu de voordelen. Elke airmile gaat op aan een ticket naar de meest sexy stad van West-Europa, om daar met @edial avonturen te beleven. Afgelopen weekend was het weer raak. Edial mailde mij het programma. Vol verwachting klikte ik het open. Klaar voor Berghain, mooie hipstermeisjes en fantastische start-ups als SoundCloud. Maar Edial had andere plannen. ‘We gaan tuinieren’, schreef hij.
Ik had het al kunnen lezen op de blog van zijn start-up, Gidsy. De jonge elite van Berlijn heeft groene vingers. In het weekend trekken ze naar het oude vliegveld Tempelhof – bekend van de luchtbrug -, dat inmiddels een park is. Op de kerosinerijke grond bouwen ze met bij elkaar geraapt sloophout een bak voor bloemen, fruit en groenten. En daar moest ik aan mee doen.
Enigszins naïef vertrokken Edial en ik op zaterdagmiddag naar Tempelhof. We kwamen met niks aan en werden meteen weer weggestuurd. Spijkers, een boor, een hamer; dat moesten we eerst kopen. En daarna bedelen bij de groentemannen uit Neukoln, of we hun palets mochten meenemen. Je kijkt met heel andere ogen naar een stad, als je op zoek bent naar hout. Ondertussen vertelde Edial hoe de buurt er op vooruit was gegaan door de sluiting van Tempelhof. Toen de geluidsoverlast verdween, bloeide de wijk op.
In de brandende zon kon het bouwen beginnen. En man, wat was dat ontspannend. Zeven uur vlogen voorbij. Het enige wat bestond, was het bouwproject. Met bier na afloop, wat nog nooit zo lekker smaakte.
Maar getuinierd hebben we niet. De bakken voor de planten zijn nog niet eens af. Edial moet elke twee weken zijn stekje op het vliegveld bijhouden, anders ruimen ze het. Best bijzonder dat zo’n drukke ondernemer daar tijd voor vrij wil maken.
Tijdens het beloningsbiertje vertelde Edial trouwens over een ander ambitieus tuinierproject op Tempelhof. De architect Jacob Tigges schreef zich voor een ontwerpwedstrijd in die om de nieuwe bestemming van het vliegveld draaide. Hij verzon ‘the berg’. Een enorme berg, die over de stad uittorende. Uiteraard veegde de gemeente het dure plan van tafel, maar door de slimme guerillamarketing van Tiggers leeft zijn plan voort in de dromen van velen Berlijners. Wie valt er nou niet, voor zo’n prachtige foto als hieronder?

Beeld: Jakob Tigges
-
http://martijnreintjes.com Martijn Reintjes
-
http://dutchproblogger.nl Ernst-Jan Pfauth
-
http://Www.tuinenbalkon.nl Mathieu
-
http://timvandelaar.wordpress.com Tim
-
http://Defrisseblik.nl Lucas
-
http://dutchproblogger.nl Ernst-Jan Pfauth
-
http://www.vincentkompier.de Vincent Kompier
-
http://dutchproblogger.nl Ernst-Jan Pfauth

